MotoGP GP Αυστραλίας: 82η για Rossi!

Ο «Doctor» εκμεταλλεύτηκε την πτώση του Marquez και έφτασε στην 82η νίκη του στη μεγάλη κατηγορία.

• 19/10/2014

Ο Valentino Rossi (Movistar Yamaha MotoGP) μπορεί να ξεκίνησε από την 8η θέση, αλλά εκμεταλλεύτηκε την πτώση του Marquez και έφτασε στην 82η νίκη του στη μεγάλη κατηγορία. Αυτή ήταν και η 250η εμφάνιση του «Γιατρού» στη μεγάλη κατηγορία, ενώ συνολικά στην καριέρα του ο πολυπρωταθλητής έχει 108 νίκες. Αυτή ήταν και η 2η φετινή νίκη του και η 6η του στο Philip Island.

Ο Rossi εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι ο πρωταθλητής Marc Marquez με τη Honda είχε πτώση 10 γύρους πριν το τέλος του αγώνα και εγκατέλειψε. Θα πρέπει να σημειώσουμε ότι είχαμε να δούμε podium μόνο με Yamaha από το LeMans του 2008. Ο teammate του Rossi, ο Lorenzo είδε τελικά δεύτερος την καρό σημαία στην Αυστραλία παρότι ο ρυθμός του ήταν χειρότερος από αυτόν του Cal Crutchlow ο οποίος όμως είχε και αυτός πτώση στον τελευταίο γύρο ενώ ήταν μπροστά από τον Jorge Lorenzo. Ο Smith με τη Monster Yamaha Tech3 κατάφερε να ανέβει για πρώτη φορά στο βάθρο, καθώς ήταν ανάμεσα στους τυχερούς που τερμάτισαν στην Αυστραλία. Στον πολύπαθό αγώνα ούτε λίγο ούτε πολύ εννέα ήταν τελικά οι αναβάτες που είτε μετά από πτώση είτε λόγω προβλημάτων δεν κατάφεραν τελικά να δουν την καρό σημαία.

Ο Andrea Dovizioso κατάφερε να φέρει τη Ducati του στην 4η θέση, με τον Hector Barbera (Avintia Racing) να τον ακολουθεί στην 5η. Στο 200ο του Grand Prix ο Alvaro Bautista (GO&FUN Honda Gresini) είδε 6ος την καρό σημαία με τον teammate του Scott Redding να τον ακολουθεί στην 7η.

Ο Hiroshi Aoyama (Drive M7 Aspar), ο Alex de Angelis (NGM Forward Racing) και ο Nicky Hayden (Drive M7 Aspar) συμπλήρωσαν τη δεκάδα.

Με την πίεση να μην υπάρχει πλέον για τον πρωταθλητή από τον προηγούμενο αγώνα στην Ιαπωνία, ο Marquez μετά την pole του Σαββάτου τα έδωσε όλα στην κορυφή και προσπάθησε να πάρει τη 12η νίκη του μέσα στη χρονιά για να μπορέσει να ισοφαρίσει το ρεκόρ του Mick Doohan’s από το 1997 για τις περισσότερες νίκες στην κορυφαία κατηγορία μέσα σε μία σεζόν. Αλλά ο αγώνας του Marquez τελείωσε όταν έχασε το εμπρός μέρος της Honda στην έξοδο από τη Lukey Heights και ενώ οδηγούσε τον αγώνα με 4'' διαφορά.

Οι πρώτες πτώσεις ήρθαν από τον Karel Abraham (Cardion AB Motoracing) και τον Iannone (Pramac Racing). Ο τελευταίος ήρθε σε επαφή με τον Pedrosa και μετά εγκατέλειψε, ενώ ο Pedrosa επισκέφτηκε τα pits με ζημιά στη Honda του για να εγκαταλείψει τελικά.

Ούτε ο Pol Espargaro (Monster Yamaha Tech 3) έμεινε στον αγώνα, αφού ένα λάθος στα φρένα τον έστειλε στην αμμοπαγίδα και εκτός αγώνα. Λίγο νωρίτερα είχε εγκαταλείψει και ο αδελφός του, ο Aleix Espargaro (NGM Forward Racing), όταν ο Stefan Bradl (LCR Honda MotoGP) πέφτοντας χτύπησε το πίσω μέρος της μοτοσικλέτας του και η ζημιά τον ανάγκασε να σταματήσει.

Μπαίνοντας στον τελευταίο γύρο, η κατάσταση έδειχνε να έχει παγιωθεί, με τον Rossi στην 1η θέση, τον Crutchlow να είναι έτοιμος να πανηγυρίσει άλλο ένα βάθρο και τον Lorenzo κούτσα-κούτσα να πηγαίνει προς την 3η θέση. Ο Crutchlow όμως δεν κατάφερε να φτάσει στον τερματισμό καθώς στο ίδιο σημείο με τον Pol Espargaro έχασε το μπροστινό της Ducati και έπεσε. Έτσι, ο Lorenzo τελικά πήρε τη 2η θέση και ο Bradley Smith, που έκανε ωραίο αγώνα, δίνοντας σχεδόν σε όλη τη διάρκειά του μάχες με τα αδέλφια Espargaro και τον Andrea Dovizioso, ανέβηκε στο βάθρο των νικητών για πρώτη φορά στην καριέρα του στο MotoGP.

Ο Rossi μεγάλωσε τη διαφορά του από τον Jorge Lorenzo στη μάχη για τη 2η θέση μετά από αυτή του νίκη. Ο Dani Pedrosa από την άλλη έχασε αρκετό έδαφος αφού δεν βαθμολογήθηκε. Να πούμε ότι το πρωτάθλημα συνεχίζεται το επόμενο Σαββατοκύριακο (24-26 Οκτωβρίου) στη Μαλαισία.