MotoGP BRNO - RACE: Lorenzo και στην κορυφή!

Με μία επιβλητική εμφάνιση ο αναβάτης της Movistar Yamaha Jorge Lorenzo πήρε την 5η του νίκη στη σεζόν και βρίσκεται πλέον στην κορυφή της βαθμολογίας μαζί με τον ομόσταυλό του Valentino Rossi.

• ΚΕΙΜΕΝΟ - ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ
  • 16/8/2015

Ο Jorge Lorenzo ξεκίνησε από την πρώτη θέση της εκκίνησης έχοντας δίπλα του τους Marc Marquez και Valentino Rossi και δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στους αντιπάλους του φτάνοντας εύκολα στην 5η του νίκη για τη σεζόν και παρότι ισοβαθμεί με τον Rossi στην κορυφή της βαθμολογίας βρίσκεται πλέον στην κορυφή νε περισσότερες νίκες. Ο Ισπανός επικράτησε εύκολα στη «μάχη του Brno», καθώς δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα και κατάφερε να δει την καρό σημαία 4.462 του δευτερολέπτου νωρίτερα από τον Marc Marquez με τη Repsol Honda. Ο Valentino Rossi με τη δεύτερη Yamaha ήταν ο μόνος από την τριάδα που επέλεξε τη σκληρή γόμα για το εμπρός και πίσω ελαστικό (μεσαία και για τα δύο ο Lorenzo και μεσαία εμπρός και σκληρή πίσω ο Marquez) και δεν κατάφερε να βρει το ρυθμό για να απειλήσει τους δύο πρώτους και αρκέστηκε στην τελευταία θέση του βάθρου.

Οι καιρικές συνθήκες ήταν σχεδόν ιδανικές για το MotoGP στην 5,2 χιλιομέτρων πίστα του Brno, με λιακάδα και θερμοκρασίες που πλησίαζαν τους 42˚C. Περισσότεροι από 138.000 φίλοι του motorsport βρέθηκαν στις κερκίδες για να γιορτάσουν τον εμβληματικό αγώνα που φέτος γιόρταζε τα 50α του γενέθλια από το πρώτο GP στο Brno. Οι όποιες ελπίδες για μία δραματική μάχη μεταξύ των τριών πρωτοπόρων Lorenzo, Marquez και Rossi εξανεμίσθηκαν πολύ γρήγορα καθώς ο Rossi δεν έκανε καλή εκκίνηση. Ο Ιταλός έκανε πολλές προσπάθειες κατά τη διάρκεια των δοκιμών ώστε να μην αφήσει τους Marquez και Lorenzo να ξεφύγουν μπροστά όπως έγινε στην Indianapolis, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε καθώς βρέθηκε 5ος στην πρώτη στροφή.

Ο Lorenzo και ο Marquez αμέσως έκαναν τη διαφορά η οποία έφτασε το 1,5 δευτερόλεπτο μόλις με την ολοκλήρωση του πρώτου γύρου. Ο Rossi βρέθηκε πίσω από τον Andrea Dovizioso, ενώ μέχρι να καταφέρει να τον περάσει στο δεύτερο γύρο η διαφορά με τους αντιπάλους του είχε ήδη φτάσει τα δύο δευτερόλεπτα.

Αρχικά η Honda του Marquez φαινόταν αρκετά ανταγωνιστική με τη Yamaha του Lorenzo και οι δυο τους ήταν ταχύτεροι σχεδόν κατά μισό δευτερόλεπτο σε κάθε γύρο σε σχέση με τον Rossi. Έτσι μετά από 6 γύρους οι διαφορά έφτασε τα  4 δευτερόλεπτα. Από τότε και μέχρι τον 9 γύρο ο Lorenzo άρχισε να ανοίγει την διαφορά του και από τον Marquez, η οποία ξεπέρασε τα 2 δευτερόλεπτα μέχρι τον 12 γύρο. Ο Lorenzo είδε τελικά την καρό σημαία εύκολα πρώτος με τον Marquez να είναι 4,4 δευτερόλεπτα πίσω του και τον Rossi 10.397 δευτερόλεπτα ακόμα πιο πίσω να συμπληρώνει το βάθρο. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτός ήταν ο 11ος αγώνας που ο Rossi ανεβαίνει σε βάθρο.

Ο Andrea Iannone  με την Ducati τερμάτισε στην 4η θέση (13.071 δευτερόλεπτα πίσω από τον Lorenzo) και είχε μία εξαιρετική μάχη με τον ομόσταυλό του Andrea Dovizioso και τον Dani Pedrosa (Repsol Honda) προς το τέλος του αγώνα. Ο τραυματισμένος Pedrosa έπειτα από το «highside» που είχε στο FP2, έσφιξε τα δόντια και έδωσε μία θαυμάσια μάχη από την 9η θέση του grid. Με 6 γύρους να απομένουν κατάφερε να πιάσει τις δύο Ducati του Iannone και Dovizioso που είχαν τη δική τους μάχη στην 4η και 5η θέση αντίστοιχα. Οι δύο αναβάτες της Ducati σχεδόν ακούμπησαν μεταξύ τους με τον Iannone να παίρνει τελικά την 4η θέση και τον Dovizioso να μένει πιο πίσω για να αντιμετωπίσει τον Pedrosa. Στους τελευταίους γύρους οι προσπεράσεις μεταξύ τους ήταν αλλεπάλληλες με τον Pedrosa να κάνει την τελευταία του κίνηση στην στροφή 11 στον τελευταίο γύρο και να παίρνει τελικά την 5η θέση μπροστά από τον Dovizioso.

Πρώτη από δορυφορικές ήταν η Monster Yamaha Tech 3 του Bradley Smith που βρέθηκε στην 7η θέση. Ο Smith έκανε πολύ καλή εκκίνηση και πάλι και βρέθηκε στην 3η θέση στην πρώτη στροφή, αλλά δεν μπορούσε να κρατήσει τον ρυθμό και αρκέστηκε τελικά στην 7η θέση. Ο teammate του Pol Espargaro τερμάτισε στην 8η θέση μπροστά από τον αδερφό του Aleix με την Team Suzuki Ecstar στην 9η, ενώ ο Danilo Petrucci της Octo Pramac Racingσυμπλήρωσε την πρώτη δεκάδα.

Στους άτυχους του αγώνα οι Eugene Laverty (Aspar MotoGP Team), Cal Crutchlow (CWM LR Honda) και Maverick Viñales (Team Suzuki Ecstar) που είχαν πτώσεις ενώ ο Alex De Angelis (E-Motion IodaRacing Team) αναγκάστηκε να εγκαταλείψει.

Με τη νίκη του ο Lorenzo πέρασε στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος με περισσότερες νίκες (5 έναντι 2 του Rossi) παρότι ισοβαθμεί με τον Rossi με 211 βαθμούς. Ο Marc Marquez με 159 βαθμούς παραμένει στην 3η θέση 52 βαθμούς πίσω από τους πρωτοπόρους της Yamaha.