Formula E: O Bird νικητής στον επεισοδιακό αγώνα της Μαλαισίας (VIDEO)

Δείτε στιγμιότυπα από τον αγώνα.

• 23/11/2014

O Sam Bird ήταν ο νικητής του δεύτερου αγώνα του Πρωταθλήματος Formula E που διεξήχθη το Σάββατο 22/11 στην Putrajaya της Μαλαισίας.

Καθοριστική στιγμή για την έκβαση του αγώνα ήταν η προσπέραση του 27χρονου Βρετανού επί του Oriol Servia, που είχε την pole position, στον 5ο γύρο. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Lucas di Grassi, ενώ τρίτος ήταν ο Sebastien Buemi.

Ο αγώνας ήταν επεισοδιακός με τους Nick Heidfeld, Nelson Piquet Jr., Jarno Trulli και Bruno Senna να έχουν ατυχήματα.

Στη βαθμολογία, μετά από δύο αγώνες, ο Lucas di Grassi οδηγεί την κούρσα του Πρωταθλήματος με 43 βαθμούς. Δεύτερος, με 40, είναι ο Sam Bird.

Ο τρίτος αγώνας του Πρωταθλήματος θα διεξαχθεί στις 13 Δεκεμβρίου στην Punta del Este της Ουρουγουάης.

Περισσότερες πληροφορίες για το νεοσύστατο Πρωτάθλημα μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα: www.fiaformulae.com.