Επαναπατρισμός και διάκριση!

Τα αδέρφια Καρακώστα επέστραψαν στα πάτρια εδάφη και έλαβαν μέρος στον 2ο αγώνα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ταχύτητας που διεξήχθη στις 15/5 στις Σέρρες.

• 26/5/2016

Ο Δημήτρης και ο Νίκος Καρακώστας έκαναν μια στάση από τις ευρωπαϊκές πίστες του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Superbike, όπου συμμετέχουν στο European Junior Cup και πραγματοποίησαν μια έκτακτη συμμετοχή στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ταχύτητας.

Τα δύο αδέρφια αγαπούν και στηρίζουν το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και ήθελαν πολύ να συμμετέχουν, αλλά λόγω κοινών ημερομηνιών πέρυσι και φέτος δεν τα είχαν καταφέρει. Η ευκαιρία που τους δόθηκε στο δεύτερο φετινό εγχώριο αγώνα ήταν σημαντική, τόσο για να οδηγήσουν στη γρήγορη πίστα των Σερρών όσο και για να βρεθούν με άξιους και δυνατούς συναθλητές τους.

Ο Νίκος αγωνίστηκε στην κατηγορία OPEN με την περσινή  μοτοσυκλέτα του European Junior Cup Honda CB650F, μια μοτοσυκλέτα μόλις 65 ίππων, μη ανταγωνιστική για την κατηγορία αλλά που του πρόσφερε έναν αγώνα που ευχαριστήθηκε! Κάνοντας μια καλή εκκίνηση μπόρεσε και ακολούθησε το ρυθμό του αγώνα αρκετά ικανοποιητικά. Χαρακτηριστική ήταν η αντίδραση της ομάδας να τον παρακολουθεί από τις πίσω στροφές που έκανε πολύ καλές προσπεράσεις. Το τριήμερο του αγώνα κατάφερε σταδιακά να βελτιώσει τον προσωπικό του χρόνο και να τερματίσει 12ος στους 21 αναβάτες.

Ο Δημήτρης αγωνίστηκε στην κατηγορία Supersport με τη μοτοσυκλέτα που αγωνιζόταν ο πατέρας του Γιώργος (Honda CBR 600). Για πρώτη φορά έλαβε μέρος ένας τόσο νέος αναβάτης σε αυτή την κατηγορία (16μιση ετών) και οι επιδόσεις του ήταν πάρα πολύ καλές. Στα χρονομετρημένα είχε τον πέμπτο χρόνο και στο πρωινό ζέσταμα του αγώνα έκανε τον πρώτο! Η πρώτη στροφή τον βρήκε στην τρίτη θέση σε απόσταση αναπνοής από τους δύο πρώτους, κάτι που συνεχίστηκε για αρκετούς γύρους. Με γρήγορο και σταθερό γυρολόγιο κατάφερε τον ταχύτερο γύρο του αγώνα και τη μεγαλύτερη τελική ταχύτητα, βελτιώνοντας συγχρόνως και το προσωπικό του ρεκόρ. Ο συναγωνισμός ήταν έντονος και στην προσπάθεια του να προσπεράσει έκανε έξοδο, κάτι που του στέρησε πολύτιμο χρόνο. Τερμάτισε στην τρίτη θέση χαρούμενος για το αποτέλεσμα!

Νίκος: «Χάρηκα πολύ τον αγώνα και δε με ενόχλησε που είχα πιο αργή μοτοσυκλέτα. Σκοπός μου ήταν να συμμετάσχω στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και να μπορέσω να κάνω καλό χρόνο. Το να αγωνίζεσαι στο εξωτερικό είναι πολύ σπουδαίο αλλά το να αγωνίζεσαι στην χώρα σου είναι εξίσου σημαντικό».

Η ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ Ν. ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ ΣΤΟ FACEBOOK

Δημήτρης: «Ήθελα πολύ να συμμετάσχω στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και στη "μεγάλη" κατηγορία ! Ο ανταγωνισμός με βοηθάει να πιεστώ και να γίνω καλύτερος και οι συναθλητές μου με αντιμετώπισαν με πολύ αγάπη και τους ευχαριστώ πολύ. Χάρηκα πολύ το χειροκρότημα του κόσμου στην απονομή!».

Η ΣΕΛΙΔΑ ΤΟΥ Δ. ΚΑΡΑΚΩΣΤΑ ΣΤΟ FACEBOOK

Επόμενος σταθμός στην αγωνιστική πορεία του Δημήτρη και του Νίκου το Donington και ο 3ος αγώνας του European Junior Cup - World Superbike την Κυριακή 29 Μαΐου στις 12:30 ώρα Ελλάδας. Μπορείτε να παρακολουθήσετε τον αγώνα ζωντανά από το σύνδεσμο που θα ανακοινωθεί στην επίσημη σελίδα της διοργάνωσης.