GP Ρωσίας - Race: Πρώτη νίκη του Bottas στην F1! 30/4

• img
  • img
  • img

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ: ΜΕΝΙΟΣ ΚΑΤΗΣ, ΦΩΤΟ: AP

H παράδοση που έχει η Mercedes AMG Petronas στο Sochi συνεχίστηκε με τον Valtteri Bottas να χαρίζει στην ομάδα την τέταρτη νίκη της σε ισάριθμες επισκέψεις της F1 στην εν λόγω πίστα. Για τον 27χρονο Φινλανδό, που αποδείχθηκε κρύο αίμα, αυτή ήταν η παρθενική νίκη της καριέρας του στη Formula 1 σε σύνολο 81 αγώνων.

Καθοριστική για την έκβαση του αγώνα ήταν η εκκίνηση στην οποία ο Bottas (3ος στο γκριντ) έκανε το "colpo grosso" περνώντας τόσο τον συμπατριώτη του Kimi Raikkonen όσο και τον poleman, Sebastian Vettel.

Bottas και Vettel έκαναν διαφορά από τους υπόλοιπους με τον πιλότο της Mercedes να αποκτά “αέρα” πέντε δευτερολέπτων, την οποία όμως κατάφερε να ψαλιδίσει ο Γερμανός τέσσερις φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Δεν είναι υπερβολή να πούμε ότι ο τέσσερις φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής κατέθεσε ψυχή παλεύοντας μέχρι το τέλος για την ανατροπή. Ακόμα και στον τελευταίο γύρο πίεσε δίχως αύριο, αλλά έχασε κάποια δέκατα προσπαθώντας να "ντουμπλάρει" τον Massa, με αποτέλεσμα να μη μπορέσει να φτάσει σε σημείο τέτοιο ώστε να επιχειρήσει να επιτεθεί στον Bottas για τη νίκη. Η τελική τους διαφορά όταν έπεσε η καρό σημαία ήταν μόλις έξι δέκατα του δευτερολέπτου!

Στην τρίτη θέση τερμάτισε ο Kimi Raikkonen που έκανε μοναχικό αγώνα, ενώ απογοητευτική ήταν η εμφάνιση του Lewis Hamilton που σε κανένα σημείο του αγώνα δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των πρωτοπόρων, με αποτέλεσμα να τερματίσει στην τέταρτη θέση, 36,3 δευτερόλεπτα πίσω από τον νικητή!

Για την ιστορία, ο Bottas έγινε ο πεμπτος πιλότος από την Φινλανδία που νικά αγώνα της Formula 1, μετά τους Keke Rosberg, Mika Hakkinen, Kimi Raikkonen και Heikki Kovalainen.

Σε ρηχά νερά και η Red Bull με τον Max Verstappen να τερματίζει στην πέμπτη θέση, 60,4 δευτερόλεπτα πίσω από τον πρώτο, ενώ ο Daniel Ricciardo εγκατέλειψε μόλις στον έκτο γύρο από πρόβλημα στα πίσω φρένα.