Ράλλυ Σουηδίας - Shakedown: Πρώτος με το «καλημέρα» ο Rovanpera

Στα πρώτα του χιλιόμετρα στο WRC για το 2024, ο Kalle Rovanpera σημείωσε τον ταχύτερο χρόνο στο shakedown του Ράλλυ Σουηδίας.

• ΚΕΙΜΕΝΟ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΖΑΣ - ΦΩΤΟ: Toyota GAZOO Racing
  • 15/2/2024

Το Ράλλυ Σουηδίας ξεκινά με το shakedown για την προετοιμασία των πληρωμάτων ενόψει του τριημέρου στα χιόνια.

Στη διαδρομή Hakmark μήκους 5,42 χιλιομέτρων, οι συμμετέχοντας έκαναν περάσματα για να μπουν στο κλίμα και να βεβαιωθούν πως τα setups ήταν σωστά ή χρήζουν βελτίωσης.

Ο Kalle Rovanpera, στην πρώτη του συμμετοχή στο WRC φέτος, πήρε την πρωτιά, με διαφορά 1,6 δλ. από τον νικητή της πρεμιέρας, Thierry Neuville.

Ο Esapekka Lappi, που κάνει κι αυτός το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα για τη φετινή σεζόν, σημείωσε την τρίτη καλύτερη επίδοση, όντας 2,6 δευτερόλεπτα μακριά από τον πρωταθλητή.

Τέταρτος για μόλις 0,1 δλ. ήταν ο Elfyn Evans, που κράτησε πίσω του στην 5η θέση τον ομόσταυλό του, Takamoto Katsuta.

Ο περυσινός νικητής, Ott Tanak, έμεινε στην 6η θέση, μπροστά από τον Adrien Fourmaux.

Ο Oliver Solberg με Skoda Fabia RS Rally2 «πέταξε» στα πάτρια εδάφη και ήρθε 8ος, προσπερνώντας τον Lorenzo Bertelli που τρέχει με ιδιωτικό GR Yaris Rally1.

Τη δεκάδα έκλεισε με Fabia RS Rally2 o Fabrizio Zaldivar. Αυτό σημαίνει πως ο Gregoire Munster με Ford Puma Rally1 έμεινε εκτός πρώτης δεκάδας, στην 14η θέση.