GP Ουγγαρίας: Ιστορική νίκη για τον Ocon στο χάος του Hungaroring!

Ο Esteban Ocon πήρε την παρθενική του νίκη στη Formula 1 και την πρώτη της Alpine, σε έναν αγώνα με τρομερές ανακατατάξεις και τον Fernando Alonso να δίνει ρεσιτάλ στο τέλος στη μάχη με τον Lewis Hamilton!

• ΚΕΙΜΕΝΟ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΖΑΣ
  • 1/8/2021

Η βροχή πριν την εκκίνηση ανάγκασε όλους να ξεκινήσουν με την ενδιάμεση γόμα.

Μόνο ο Giovinazzi έκανε τη διαφορά, αλλάζοντας στο formation lap στη μεσαία γόμα, εκκινώντας από το pitlane.

Στα φρένα της Κ1, ο Bottas γλίστρησε και χτύπησε τον Norris, στέλνοντας τον Βρετανό στον Verstappen, ενώ εκείνος έφυγε στον Perez. Αποτέλεσμα αυτής της καραμπόλας (ευτυχώς σε χαμηλές ταχύτητες) ήταν η εγκατάλειψη των Perez, Stroll, Leclerc και Bottas.

Η κόκκινη σημαία βγήκε για να απομακρυνθούν τα θραύσματα και τα μονοθέσια από την πίστα.

Αυτό, όμως, έδωσε την ευκαιρία σε όσους είχαν ζημιές να κάνουν τις απαραίτητες επιδιορθώσεις – ειδικά ο Verstappen, που έμεινε 13ος μετά από όλο αυτό, ενώ ο Norris αναγκάστηκε να εγκαταλείψει αργότερα.

Οι μεγάλοι κερδισμένοι ήταν οι Sainz ( 10), Tsunoda ( 11), Latifi ( 12), Russell ( 9) and Schumacher ( 10).

Η επανεκκίνηση ήρθε περίπου 25 λεπτά μετά, και πλέον είχε βγει ο ήλιος, αν και το οδόστρωμα παρέμενε βρεγμένο.

Η εκκίνηση ήταν από στάση, και πριν την εκκίνηση μπήκαν όλοι για να κάνουν αλλαγή ελαστικών, με μόνη εξαίρεση τον Hamilton, που έφυγε μόνος του από το grid με την ενδιάμεση!

Φυσικά, στον επόμενο γύρο μπήκε κι ο πρωταθλητής, με την κατάταξη πίσω να έχει αλλάξει άρδην, αφού ο Ocon προηγείτο, με τους Vettel και Latifi στο βάθρο!

Ο Hamilton είχε πέσει 14ος, ενώ ο Verstappen ήταν 11ος, και δεν είχε καλό ρυθμό, ίσως ως απόρροια των ζημιών που έφερε.

Τα πράγματα στην κατάταξη είχαν σταθεροποιηθεί, με το Hungaroring να μην ευνοεί το προσπέρασμα. Ο Verstappen παρέμενε κολλημένος πίσω από τον Schumacher, με τον Hamilton δύο θέσεις πίσω τους.

Μπροστά, ο Ocon με τον Vettel ήταν στο δευτερόλεπτο.

Στον 13ο γύρο ο Hamilton άρχισε να εξαπολύει επίθεση στον Gasly για την 12η θέση, με τον Γάλλο να αμύνεται υποδειγματικά.

Αντίστοιχα έκανε τέτοια κίνηση κι ο Verstappen για την 10η θέση, μετά από τρομερή μάχη.

Στα pits μπήκε ο Hamilton στον 20ο γύρο, για τη σκληρή γόμα, προφανώς για να πάνε ως το τέλος για τους επόμενους 50 γύρους.

Το αυτό έκανε κι η Verstappen, στον επόμενο γύρο, όπως κι ο Ricciardo, και όταν βγήκαν κι οι δύο, ο Hamilton τους πέρασε, με το undercut να δουλεύει άψογα.

Ο ρυθμός του μετά το stop ήταν τρομερός, σαν να βρήκε «ζωή» με το νέο σετ, κι όντας 9ος, πλέον ήθελε να κερδίσει θέσεις. Ο Βρετανός πίεζε, κι αυτό υποδείκνυε ότι θα πήγαινε για δεύτερο pit stop.

Βρήκε, πάντως, τον… μπελά του με τον Tsunoda κοντά στον 30ο γύρο, αλλά τον πέρασε, έστω και δύσκολα και οριακά, στον 32ο γύρο. Ανέβηκε 5ος, κι είχε καθαρό δρόμο.

Πίσω, ο Verstappen ήταν ακόμα εκτός δεκάδας, κολλημένος πίσω από Ricciardo, Russell και Schumacher. Άρχισαν σιγά-σιγά να προσπερνάνε τον Γερμανό όλοι, με τον Ολλανδό πλέον να πρέπει να περάσει τον Αυστραλό για να μπει στους βαθμούς.

Στον 37ο γύρο μπήκε ο Vettel για τη δική του αλλαγή, στα σκληρά ελαστικά, με τον Ocon να ακολουθεί στον επόμενο γύρο. Οι δύο επέστρεψαν στις θέσεις τους μετά τα pit stops τους.

Στον 39ο γύρο, κι αφού ηγήθηκε του αγώνα για 2 γύρους για πρώτη φορά από το 2014, ο Alonso άλλαξε και αυτός στη σκληρή γόμα, επιστρέφοντας στην πίστα 5ος.

Έτσι, η δεκάδα στον 40ο γύρο ήταν Ocon, Vettel, Sainz, Hamilton, Alonso, Tsunoda, Gasly, Latifi, Russell, Ricciardo.

Ο Verstappen μπήκε για δεύτερη φορά στον 41ο γύρο για τη μέση, σε χρόνο ρεκόρ στα 1,8 δλ., και γύρισε στον αγώνα 12ος.

Στον 47ο γύρο, ο Hamilton έκανε τη δεύτερη αλλαγή του, πέφτοντας 5ος.

Μπροστά, ο Vettel πίεζε ασφυκτικά τον Ocon, που διαχειριζόταν την πρωτοπορία του αγώνα υποδειγματικά.

Ο Alonso είχε εξαιρετικό ρυθμό, κι έφτασε τον Sainz για την 3η θέση, δίνοντας μάχη μαζί του.

Πίσω, όμως, ο Hamilton ερχόταν με δαιμωνιώδη ρυθμό, μαζεύοντας τη διαφορά από τους πρωτοπόρους με καταιγιστικό τρόπο.

Ο Alonso ήταν διατεθειμένος να αμυνθεί μέχρι εσχάτων, και το έκανε με εντυπωσιακό και θεαματικό τρόπο απέναντι στον παλιό αντίζηλό του στη McLaren. Του ανέκοψε τον ρυθμό, τον κράτησε πίσω του, κι έτσι έδωσε τη νίκη στον Esteban Ocon!

O Ισπανός μπλόκαρε στα φρένα της Κ1 στον 65ο γύρο, και τελικά έχασε στην 4η θέση, αλλά είχε πετύχει την αποστολή του.

Ο 7κις προσπέρασε για την 3η θέση τον Sainz, για να ολοκληρώσει εκεί την επάνοδό του.

Η μέρα, όμως, ανήκει δικαιωματικά στον Ocon, με τον Sebastian Vettel να ανεβαίνει για δεύτερη φορά φέτος στο βάθρο για λογαριασμό της Aston Martin, ενώ τρομερή ανέλιξη έκανε ο Hamilton για να πάρει το βάθρο και μαζί την πρωτοπορία στη βαθμολογία των οδηγών!

Τη δεκάδα συμπλήρωσαν κατά σειρά οι Sainz, Alonso, Gasly, Tsunoda, Latifi, Russell και Verstappen.