Formula BMW Europe: 3ος Junior ο Κατσίνης!

Το καλύτερο αποτέλεσμα της χρονιάς πέτυχε το Σάββατο ο Γιώργος Κατσίνης στον πρώτο αγώνα στη Valencia. Ο νεαρός οδηγός της Formula BMW έγραψε τον 3ο χρόνο ανάμεσα στους Rookies και έφτασε μέχρι την 11η θέση εκκινώντας από τη 18η.
  • 23/8/2009
Το καλύτερο αποτέλεσμα της χρονιάς πέτυχε το Σάββατο ο Γιώργος Κατσίνης στον πρώτο αγώνα στη Valencia. Ο νεαρός οδηγός της Formula BMW έγραψε τον 3ο χρόνο ανάμεσα στους Rookies και έφτασε μέχρι την 11η θέση εκκινώντας από τη 18η. Ο Γιώργος Κατσίνης παρά τη μεγάλη του ταχύτητα στα ελεύθερα της Παρασκευής αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα με τον κινητήρα του χθες στις κατατακτήριες ενώ και το ρίσκο που πήρε η ομάδα του να τον βγάλει για ένα μεγάλο Stint χωρίς αλλαγή ελαστικών δεν λειτούργησε τελικά και έτσι ο Έλληνας πιλότος παρατάχτηκε στη 18η θέση της εκκίνησης. Με το που έσβησαν τα κόκκινα φώτα, ο Κατσίνης ήταν παραπάνω προσεκτικός απ’ ό,τι έπρεπε και έχασε δύο θέσεις, αλλά από εκείνο το σημείο και μετά οδηγώντας σταθερά και εκμεταλλευόμενος τις ατυχίες των αντιπάλων του, έφτασε μέχρι και ένα βήμα πριν τη δεκάδα. Η απόδοση του Γιώργου κρίνεται ιδιαίτερα ικανοποιητική αφού βελτίωσε σημαντικά τα 2/3 του γύρου του και αν αύριο όλα πάνε καλά, ελπίζει σε ακόμα καλύτερο αποτέλεσμα. Η πορεία του Έλληνα πιλότου είναι σταθερά ανοδική και σε αρκετά σημεία μέχρι σήμερα έχει αποδείξει το ταλέντο του.