Ο Tänak ήταν ο μεγάλος νικητής του YPF Ράλι Αργεντινής 2018

Ο Ott Tänak με Toyota Yaris WRC και ο συνοδηγός του Martin Järveoja, ήταν οι μεγάλοι νικητές του 38ου YPF Rally Argentina 2018 μετά από εκπληκτική απόδοση σε όλο το Σαββατοκύριακο.

• 30/4/2018

Ένα νέο όνομα γράφτηκε μεταξύ των πρωταθλητών του μοναδικού αγώνα του WRC στη Νότια Αμερική, αυτό του Ott Tänak. Κι όμως τα πράγματα δεν ξεκίνησαν ρόδινα για τον ίδιο καθώς o Eσθονός οδηγός ξεκίνησε τον αγώνα χάνοντας 24 δευτερόλεπτα λόγω ενός τετ-α-κε στην πρώτη ειδική διαδρομή της Παρασκευής, αλλά στη συνέχεια άρχισε να ανεβαίνει γρήγορα στην κορυφή, φτάνοντας στις πρώτες θέσεις μετά από μόλις τρεις ειδικές. Ο οδηγός της Toyota Gazoo Racing WRT άρχισε να διευρύνει το πλεονέκτημά του κερδίζοντας τελικά 10 από τις 18 ειδικές κατά τη διάρκεια του Σαββατοκύριακου.

"Είναι προφανώς μια πολύ ξεχωριστή νίκη. Ποτέ δεν ήξερα τι θα συμβεί με την αλλαγή της ομάδας. Είναι ωραίο να βλέπουμε πόσο γρήγορα βελτιωνόμαστε και γινόμαστε καλύτεροι. Όλη η ομάδα είναι πραγματικά δίπλα μου. Έκαναν μια σπουδαία δουλειά», δήλωσε ο νικητής του ράλι YPF Argentina 2018.

Αυτή ήταν η τρίτη νίκη του Εσθονού οδηγού στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ράλι και είναι η πρώτη φορά που ένας νικητής με αυτή την εθνικότητα κερδίζει στην Αργεντινή. Οι δε Thierry Neuville και Dani Sordo, με Hyundai i20 Coupé, ολοκλήρωσαν το βάθρο.

Ο Sébastien Ogier με Ford Fiesta RS WRC ολοκλήρωσε τον αγώνα πίσω από τους τρεις νικητές, ξεπερνώντας τον Andreas Mikkelsen (Hyundai i20 Coupé WRC). Ο Νορβηγός οδηγός κέρδισε τις δύο πρώτες πρωινές ειδικές, αλλά αυτό δεν αρκούσε για να κλείσει τη διαφορά που του δημιούργησε ένα κλαταρισμένο ελαστικό.

Ο Neuville πήρε τους 5 έξτρα πόντους στην τελευταία ειδική ολοκληρώνοντας τα 16,43 χιλιόμετρα σε 13: 00,8 ξεπερνώντας τον Ogier κατά μόλις 0,4 sec, ο οποίος πρόσθεσε στην απόδοση του 4 πόντους. Ακολούθησαν οι Mikkelsen, Tänak και Kris Meeke (Citroën C3 WRC) που έλαβαν 3, 2 και 1 επιπλέον πόντους αντίστοιχα.