Ράλι Σαφάρι - 4η Μέρα: Τέταρτη φετινή νίκη για τον Rovanpera, κυριαρχία Toyota στο βάθρο

Ο Kalle Rovanpera πήρε την τέταρτη φετινή νίκη του και διεύρυνε κι άλλο το βαθμολογικό του προβάδισμα, με την Toyota να κάνει το 3/3 στο βάθρο του Ράλι Σαφάρι.

• ΚΕΙΜΕΝΟ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΖΑΣ, ΦΩΤ.: RED BULL CONTENT POOL
  • 26/6/2022

Η τελευταία μέρα του Ράλι Σαφάρι είδε άπαντες να κρατούν τον ρυθμό τους και να μην παίρνουν αχρείαστα ρίσκα, καθώς οι διαφορές ήταν μεγάλες και οι ειδικές διαδρομές πάντα ικανές να προκαλέσουν κλαταρίσματα και προβλήματα στους κινητήρες.

Σε αυτό το πλαίσιο, ο Kalle Rovanpera έκανε απλά διαχείριση του προβαδίσματος που είχε χτίσει, και πήρε τη νίκη στην Αφρική, κάνοντας μαζί με τους teammates του το απόλυτο για την Toyota στις τέσσερις πρώτες θέσεις της γενικής κατάταξης.

Ο Elfyn Evans κατετάγη δεύτερος, με τον Takamoto Katsuta να ανεβαίνει για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά στο βάθρο του εν λόγω ράλι, μπροστά από τον Sebastien Ogier που ήρθε 4ος.

Παρά το ότι βρισκόταν σε καθεστώς SuperRally, ο Thierry Neuville κατάφερε να έρθει 5ος, βάζοντας μπροστά το πείσμα και την θέλησή του να κάνει ό,τι μπορούσε για τη Hyundai, που ούτε την τελευταία μέρα του αγώνα δεν απέφυγε τα προβλήματα.

Κι αυτό, γιατί ενώ Ott Tanak οδηγούσε καλά από το πρωί, αναγκάστηκε να γυρίσει στο service park και να εγκαταλείψει μετά το πέρας της SS17, με πρόβλημα στην υποβοήθηση του τιμονιού, χάνοντας την ευκαιρία να τρέξει και στην PowerStage και να διεκδικήσει περισσότερους βαθμούς.

Με SuperRally ήταν κι ο Craig Breen στην 6η θέση, όντας ο οδηγός πιο ψηλά στην κατάταξη για την M-Sport, σε ένα καταστροφικό για τη βρετανική ομάδα ράλι, που την είδε να βλέπει και τα τέσσερα Puma Rally1 της να εγκαταλείπουν και να επιστρέφουν με SR.

Ο Ιορδάνης Σερδερίδης έγραψε ιστορία όντας ο πρώτος ιδιώτης οδηγός που έτρεξε με αυτοκίνητο κατηγορίας Rally1, τερματίζοντας τον αγώνα στην 7η θέση, σε ένα εξαιρετικά δύσκολο ράλι.

Ο 9κις πρωταθλητής Sebastien Loeb περιορίστηκε στην 8η θέση μετά το πρόβλημα στον κινητήρα που αντιμετώπισε την Παρασκευή, ενώ έδωσε το στίγμα πως θα επιστρέψει στην αγωνιστική δράση για το Ράλι Ακρόπολις, στις 8-11 Σεπτεμβρίου.

Τέλος, ο Oliver Solberg έσωσε την παρτίδα (τουλάχιστον βαθμολογικά) για τη Hyundai, σημειώνοντας τερματισμό εντός της δεκάδας για να βαθμολογηθεί μαζί με τον Neuville.

Σε ό,τι αφορά την PowerStage, ο Neuville πήρε τους 5 βαθμούς που δίνει η πρώτη θέση σε αυτήν, με τους Loeb, Ogier, Greensmith και Fourmaux να ακολουθούν, με 4, 3, 2 και 1 βαθμό αντίστοιχα.