3ος στο Πρωτάθλημα CIK/FIA Academy Trophy ο Καλέσης!

Μια μεγάλη επιτυχία χάρισε στη χώρα μας ο Φίλιππος Καλέσης αφού κατέκτησε την 3η θέση στη τελική βαθμολογία του Academy Trophy, του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος εθνών με ενιαίο εξοπλισμό που διοργανώνει η επιτροπή καρτ της FIA, CIK/FIA.
  • 5/10/2010
Μια μεγάλη επιτυχία χάρισε στη χώρα μας ο Φίλιππος Καλέσης αφού κατέκτησε την 3η θέση στη τελική βαθμολογία του Academy Trophy, του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος εθνών με ενιαίο εξοπλισμό που διοργανώνει η επιτροπή καρτ της FIA, CIK/FIA. Ο συμπατριώτης μας ταξίδεψε με την υποστήριξη της PRT Motorsport του Γιώργου Πολυχρονίδη στη γαλλική πίστα Val d’Argenton με τον αέρα που της μεγάλης του νίκης στο Alcaniz και αμέσως από τα ελεύθερα δοκιμαστικά ήταν ανάμεσα στους ταχύτερους αποδεικνύοντας ότι η απόδοση του στην Ισπανία δεν ήταν πυροτέχνημα. Στις κατατακτήριες δοκιμές όμως ένα μηχανικό πρόβλημα τον άφησε προτελευταίο και τον καταδίκασε να εκκινήσει τα τρία σκέλη που θα καθόριζαν τη σειρά εκκίνησης των τελικών από την τελευταία σειρά του grid. O 13χρονος δεν έχασε τη ψυχραιμία του και δείχνοντας ταχύτητα αλλά το κυριότερο εξαιρετική ωριμότητα έκανε τρεις αλάνθαστους αγώνες κατακτώντας μια 8η, μια 9η και μια 10η θέση. Η Κυριακή, λοιπόν, τον βρήκε στην 8η θέση στη σχάρα του πρώτου τελικού, θέση από την οποία θα μπορούσε να απειλήσει τους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου. Δυστυχώς το ξεκίνημα στον πρώτο τελικό δεν ήταν τόσο καλό αφού ο Καλέσης έπεσε προς στιγμήν 12ος όμως η ταχύτητα του τον επέτρεψε να αντικρίσει 7ος την καρό σημαία. Λίγο αργότερα οι πάντα αυστηροί σε θέματα αγωνιστικής συμπεριφοράς αγωνοδίκες του χάρισαν ακόμη μια θέση αφού τιμώρησαν τον Αργεντίνο Paolini με ποινή 10 δευτερολέπτων ρίχνοντας από την 1η στην 9η θέση. Έτσι ο Καλέσης στήθηκε 6ος στο grid του μεγάλου τελικού, θέση που διατήρησε μέχρι τα μισά του αγώνα. Ακριβώς στον 8ο από τους 16 γύρους η επίθεση του συμπατριώτη μας ξεκίνησε και μέσα σε τέσσερις γύρους ένα κρεσέντο προσπερασμάτων τον έφερε 3ο ενάμιση δευτερόλεπτο πίσω από τον Νορβηγό Helgheim. Ο Καλέσης τα έδωσε όλα και κατάφερε μέσα σε τέσσερις γύρους να ροκανίσει τη διαφορά φτάνοντας στον προφυλακτήρα του αντιπάλου του χωρίς ωστόσο να προλάβει να εξαπολύσει την επίθεση του. Έτσι αρκέστηκε στο χαμηλότερο σκαλοπάτι του βάθρου στο οποίο συνάντησε φυσικά τον Helgheim αλλά και τον νικητή και Πρωταθλητή του Academy Trophy Φινλανδό Niklas Tiihonen. Δεύτερος στη βαθμολογία αναδείχθηκε ο Γάλλος Anthoine Hubert που ουσιαστικά έχασε τον τίτλο όταν τον πέρασε ο Καλέσης. Για τον 13χρονο συμπατριώτη μας η 3η θέση σε έναν τόσο σπουδαίο, παγκόσμιας εμβέλειας θεσμό αποτελεί το σκαλοπάτι για μεγαλύτερες διακρίσεις στο μέλλον και αποδεικνύει ότι το Ελληνικό καρτ συνεχίζει να παράγει σπουδαίο ταλέντο. Αναλυτικά η βαθμολογία: 1. Niklas Tiihonen / 110 βαθμοί 2. Anthoine Hubert / 107 3. Φίλιππος Καλέσης / 73 4. Severin Amweg / 60 5. Charles Leclerc / 59 6. Roy Johnson / 50 7. Oystein Helgheim / 47 8. Hans Villemi / 46 9. Vsevolod Gagen / 31 10. Magnus Ruud Kjaer / 30