Rally Dakar - 12η Ε.Δ.: Η απάντηση του Sainz

Ο Carlos Sainz με το Volkswagen Touareg 2 έκανε άλλο ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη του φετινού Rally Dakar, κερδίζοντας τη 12η E.Δ., αν και ο κοντινότερος αντίπαλός του, Nasser Al-Attiyah, με ίδιο αυτοκίνητο ήταν λιγότερο από ένα λεπτό πιο αργός.
  • 15/1/2010
  • Rally Dakar: H 11η ειδική
  • Αφιέρωμα στο Rally Dakar 2010 Ο Carlos Sainz με το Volkswagen Touareg 2 έκανε άλλο ένα βήμα πιο κοντά στη νίκη του φετινού Rally Dakar, κερδίζοντας τη 12η E.Δ., αν και ο κοντινότερος αντίπαλός του, Nasser Al-Attiyah, με ίδιο αυτοκίνητο ήταν λιγότερο από ένα λεπτό πιο αργός. Ο Al-Attiyah είχε πλησιάσει τον Sainz κερδίζοντας τη χθεσινή 11η ΕΔ αλλά ο Ισπανός απάντησε άμεσα στη διαδρομή από το San Juan στο San Rafael. Στα 476 χιλιόμετρα της ΕΔ ο matador ήταν ταχύτερος και σίγουρα είχε στην άκρη του μυαλού του ότι στην αντίστοιχη ημέρα του περσινού αγώνα εγκατάλειψε ενώ βρισκόταν στην πρώτη θέση με προβάδισμα σχεδόν μισής ώρας από τους διώκτες του. Στο τελευταίο κομμάτι της ΕΔ ο Al-Attiyah πλησίασε τον Sainz αλλά τα 6 τελευταία χιλιόμετρά της διεξήχθηκαν χωρίς να χρονομετρηθούν, λόγω του κόσμου που είχε συγκεντρωθεί για να παρακολουθήσει τις προσπάθειες των πληρωμάτων. Τελικά ο οδηγός από το Κατάρ ήταν 52 δευτερόλεπτα πιο αργός από τον Ισπανό και η διαφορά τους στη γενική κατάταξη διαμορφώνεται στα 5:20, με δύο Ε.Δ. να απομένουν για να ολοκληρωθεί ο αγώνας. Ο Mark Miller με το τρίτο VW Tοuareg παρέμεινε στην 3η θέση της γενικής κατάταξης ενώ ο Stephame Peterhansel με το BMW με την 4η θέση στην ΕΔ διατήρησε και την 4η θέση στη γενική κατάταξη. H γενική κατάταξη μετά από 12 Ε.Δ.: 1. Carlos Sainz / VW Race Touareg 2 / 42:47'24 2. Nasser Al-Attiyah / VW Race Touareg 2 / +5'20 3. Mark Miller / VW Race Touareg 2 / +28'12 4. Stephane Peterhansel / BMW X3 CC / +2:20'42 5. Guerlain Chicherit / BMW X3 CC / +4:02'50 6. Carlos Sousa / Mitsubishi Racing Lancer / +4:13'25 Στο ξεκίνημα της ημέρας κανείς δεν γνώριζε τι είχε συμβεί με τη σειρά εκκίνησης της 12ης ειδικής διαδρομής, αφού τα προβλήματα που προέκυψαν τις προηγούμενες ημέρες με την αστυνομία της Αργεντινής στέρησαν τη νίκη από τον Verhoven. Έτσι ο Marc Coma πήρε πρώτος εκκίνηση στη 12η ειδική του Dakar, με τον Verhoven απαρηγόρητο να ξεκινάει τελικά 3ος. Ο Lopez Contardo με την Aprilia RXV 450 ήταν ο μεγάλος νικητής της 12ης ειδικής διαδρομής του Rally Dakar. Ο Χιλιανός αναβάτης ολοκλήρωσε την ειδική σε 3 ώρες, 48 λεπτά και 34 δευτερόλεπτα, αφήνοντας πίσω του τους κύριους αντιπάλους του στο κυνήγι της 2ης θέσης. Αυτή ήταν η 3η νίκη του «Chaleco» στο φετινό Dakar, η οποία τον ανέβασε στη 2η θέση της γενικής. Η ειδική San Juan-San Rafael έβαλε για τα καλά τους αναβάτες στο πνεύμα της Αργεντινής καθώς τα 476 χιλιόμετρα πραγματοποιήθηκαν σε σκληρά εδάφη γεμάτα πέτρες και χώμα. Σε αυτές τις συνθήκες όμως οι ευέλικτες μοτοσικλέτες των 450cc υπερτέρησαν σε σχέση με τις πιο ισχυρές KTM των 690. Στη δεύτερη θέση της ειδικής τερμάτισε ο David Fretigne με το Yamaha 450, μόλις 40 δευτερόλεπτα πίσω από τον Lopez, ενώ στην 3η θέση βρέθηκε ο Ullevalseter με το KTM. Ο Marc Coma ακολούθησε τους τρεις πρώτους στην 4η θέση, ενώ την εξάδα συμπλήρωσαν οι Rodrigues και Przugonski. Ο Cyril Despres δεν είχε κανένα πρόβλημα να διατηρήσει την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη, ολοκληρώνοντας την ειδική στην 8η θέση, 17 λεπτά πίσω από τον πρώτο. Ο Γάλλος βρίσκεται μία ώρα μπροστά από τον Lopez στη γενική, με τον Χιλιανό της Aprilia να ανεβαίνει πλέον στη 2η θέση της γενικής. Ο Ullevalseter υποχώρησε στην 3η θέση, ενώ πιο πίσω έμεινε ο Rodrigues, ο οποίος απειλείται από τον Fretigne. H γενική κατάταξη μετά από 12 Ε.Δ.: 1. Cyril Despres / KTM 690 Rally Replica / 46:10'56 2. Francisco Lopez Contardo / Aprilia RXV 450 / +1:03'42 3. Pal Anders Ullevalseter / KTM 690 / +1:04'55 4. Helder Rodrigues / Yamaha 450 WRF / +1:13'16 5. David Fretigne / Yamaha 450 WRF / +1:40'12 6. Αlain Duclos / KTM 690 / +1:53'25