Ράλι Εσθονίας - 2η Μέρα (πρωί): Πρώτος ο Evans, εκγατάλειψε ο Breen

O Elfyn Evans βρίσκεται στην πρωτοπορία του Ράλι Εσθονίας μετά τη συμπλήρωση πέντε ειδικών διαδρομών, την ώρα που ο Craig Breen είχε έξοδο κι εγκατάλειψε νωρίς.

• ΚΕΙΜΕΝΟ: ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΜΠΙΖΑΣ
  • 15/7/2022

Το Ράλι Εσθονίας ξεκίνησε «για τα καλά» με τις τέσσερις ειδικές διαδρομές του πρωινού loop της Παρασκευής, βάζοντας στο κλίμα τα πληρώματα με τις γρήγορες διαδρομές.

Ο Elfyn Evans ξεκίνησε δυναμικά και πήρε την πρωτιά στη γενική κατάταξη, αφήνοντας πίσω του τον «τοπικό ήρωα», Ott Tanak, κατά 12,5 δευτερόλεπτα.

Η Toyota έχει και τον Kalle Rovanpera σε θέση βάθρου, 6,2 δευτερόλεπτα μακριά από τον πρωταθλητή του 2019, παρά το γεγονός ότι ο νεαρός Φινλανδός ανοίγει τον δρόμο σήμερα.

Πιο πίσω έχει μείνει στην 4η θέση ο Thierry Neuville, που έχασε και αρκετό χρόνο με ένα παραλίγο τετακέ στην αρχή της SS5.

Ενθαρρυντική ήταν η εικόνα του Esapekka Lappi, που επέστρεψε στο bucket του GR Yaris Rally1, και έχει κρατήσει πίσω του τον μόνιμο οδηγό της ομάδας, Takamoto Katsuta.

Η εγκατάλειψη του Craig Breen μετά από έξοδο στην SS4 άφησε την M-Sport με απογοητευτικά ως τώρα αποτελέσματα, με τον Adrien Fourmaux στην 6η θέση, και τους Gus Greensmith και Pierre-Louis Loubet στις 8 και 9.